Yield Farming

Yield Farming Nedir?

Yield Farming, yatırımcıların kripto para birikimlerini ödünç vererek veya kilitleyerek kripto para ödülü kazanarak gelir elde etmenin bir yoludur.

Yield farming işleminde yatırımcılar sahip oldukları kripto paraları likidite havuzuna ekler ve bir süre kilitleyerek karşılığında gelir elde eder. Bu gelir token şeklinde verilir. Ethereum veya Tezos gibi ağlar aracılığıyla sisteme kilitlenen tokenler yatırımcılara stake geliri sağlar. Bu getiri, bankacılık sistemine yatırılan para karşılığında faiz geliri elde etmeye eşdeğer bir gelirdir.

Yield farming işleminin önemi aslında piyasaya yeni giren merkeziyetsiz finansal ürünlerin likidite biriktirmesini ve protokolün güvenliğini test etmede bir aracı görevi görmesi olarak değerlendirilebilir. Geleneksel piyasalarda bankacılık sistemindeki vadeli işlemlerden farklı olarak kilitlenen kripto para, sistem içinde farklı amaçlar için kullanılabilir veya  farklı kullanıcılara devredilebilmektedir.

Likidite Havuzu Nedir?

Likidite havuzu, fonları tutan bir akıllı kontrat olarak adlandırılmaktadır. Merkeziyetsiz borsalarda bulunan kripto paralar için likidite sağlamak amacıyla belli bir fonun kilitlenmesini sağlayan akıllı sözleşmeye denir. Akıllı sözleşmeye token sağlayan kullanıcılar ise likidite sağlayıcıları (LP) olarak adlandırılırlar.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

  • Likidite sağlayıcıları fonlarını likidite havuzuna kilitler.
  • Kilitlenen fonlar genellikle stable (sabit) coinlerdir. Örneğin USDT,USD,USDC,DAI vb.
  • Kilitlenen fonların karşılığında ödül verilir. Örneğin yatırımcı ETH yatırırsa cETH, DAI yatırırsa cDAI elde etmektedir.

 

Sözlük

Yield Farming: Kripto para piyasasında sabit ve kesin kazanç elde etmek için yatırımcıların kripto para fonlarını stake etme veya ödünç verme işlemine denmektedir.