All Time High – ATH Nedir?

785

All Time High (Tüm Zamanların En Yüksek Değeri) Nedir?

Tüm Zamanların En Yüksek Değeri (ATH), bir varlığın listelenmesinden veya başlangıcından bu yana ulaştığı en yüksek fiyat (veya piyasa değeri) anlamına gelmektedir. “Tüm zamanların en yüksek değeri”ni tanımlamak için kullanılan fiyat varlıktan ne kadar satın aldığına bakılmaksızın bir yatırımcının, bir varlık için ödediği en yüksek fiyatı ifade etmektedir

Tüm zamanların en yüksek değeri, terim olarak varlığın teorik potansiyelini gösterdiği için daha çok finansal piyasalarda kullanılmaktadır. Bir varlığın değeri ATH seviyesine yükselebilir ancak tekrar tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem göreceğinin garantisi yoktur. O yüzden ATH seviyesi yatırım ürünlerinde bir ölçü olarak alıntılanmaktadır.

Kripto Para Dünyasında ATH

ATH terimi, referans alınan mevcut işlem çifti için bir varlığın bir borsada elde ettiği en yüksek fiyatla ilgilidir. Örneğin hisse başına 5 ABD doları fiyatla halka arz edilen bir kripto para birimi, belirli bir süre içinde 10 ABD dolarına düşmeden önce 20 ABD dolarına ulaşırsa bu kripto para için “Tüm Zamanların En Yüksek Değeri” 20 dolar olmuş olur.

Bitcoin’in Aralık ortasında yeni bir ATH belirlemesiyle, 2017’nin sonundaki boğa piyasasında birçok kripto para birimi de Bitcoin ile beraber tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmıştır. Her kripto para borsası, Bitcoin için farklı bir ATH değerine sahiptir. 2017 yılında bazı borsalarda Bitcoin 20.000 doların üzerinde işlem görmekteydi ancak çoğu kişi Bitcoin’in ATH’sinin yaklaşık 19.665 dolar olduğunu düşünüyordu.

Bitcoin 30 Kasım 2020’de birçok borsada önceki ATH’sini kırmıştır. Binance’deki BTC/USDT paritesinde önceki ATH 15:00 UTC civarında kırılan 19.798 USDT seviyesiydi. Bu olay, Bitcoin’in yeni bir fiyat keşfi aşamasına girdiğini işaret etmiştir.

ATH değeri, belirli bir varlığın satılabileceği teorik maksimum fiyatı temsil etmektedir ve aynı zamanda başka bir yatırımcının o varlık için o dönem boyunca ödemeye hazır olduğu maksimum fiyatı temsil etmektedir. Bununla birlikte çoğu dijital varlığın kısmi doğası göz önüne alındığında ATH’nin coin veya token yerine varlığın bir kısmının alım satımı yoluyla elde edilmiş olması mümkündür.

Örneğin bir boğa piyasasının zirvesi sırasında bir yatırımcı, büyük bir düşüşün hemen öncesinde 5.000 dolar karşılığında 0.1 BTC’lik bir alım yapabilir. Orantılı olarak konuşulduğunda, bu durum Bitcoin’e birim BTC başına 50.000 dolar fiyatla yeni bir ATH verecektir ancak bu fiyattan şimdiye kadar yalnızca 0.1 BTC işlem gördü şeklinde ifade edilebilir.

Tüm Zamanların En Yüksek Değeri (ATH) kavramı, piyasa değeri (market cap) değerlerine de uygulanabilmektedir. Ocak 2018’in başlarında – Bitcoin’in ATH’sinden birkaç hafta sonra – tüm kripto para piyasasının piyasa değeri yaklaşık 661,2 milyar dolarlık bir ATH’ye ulaşmıştır.

ATH’nin tersi, bir varlığın işlem gördüğü en düşük fiyat noktasını belirtmek için kullanılan bir varlık listelendikten ve borsada işlem görmeye başladıktan sonra kaydedilen “Tüm Zamanların En Düşük” değeridir (ATL).