Bitcoin Balinaları Nedir?

678

Kripto para topluluğunda, ellerinde büyük miktarda Bitcoin (BTC) bulunduran kişi veya kuruluşlar “balina” olarak tanımlanmaktadır. Bu kişi ve kuruluşlar Bitcoin değerini manipüle etme gücüne sahiptirler. Balina tanımının kullanılması, piyasada hareketlenmeler oluşturduklarında, küçük balık olarak adlandırılan yatırımcıları etkileyebilecek, onları FUD veya FOMO duyguları ile rahatsız edebilecek olmalarından kaynaklanmaktadır. 

Kimlere Balina Denir? 

Ellerinde en az 1000 ve üstü BTC bulunan özel ve tüzel kişiler balina olarak nitelendirilmektedir. Bazı tabirlerde cüzdanlarında 5000 ve üstü BTC bulunan kişilere ise kambur balina denmektedir. Birçok sektörde olduğu gibi kripto para piyasanda da önemli piyasa oyuncuları bulunmaktadır. Bitcoin piyasası “okyanus” olarak tabir edilmekte, bu okyanusun en zeki ve en büyük aktörleri de “balina” olarak kabul edilmektedir. Balinalar dışında okyanusta yer alan pozisyonlara göre diğer oyuncular bulunmaktadır. En küçük oyuncu olarak “karides” kabul edilmektedir. Bu oyuncuların ellerinde 1 BTC bulunmaktadır. 

Okyanusta balinaların oluşturduğu dalgalar gibi, kripto piyasasında da balinalar hamleler yaparak, fiyatların değerleri üzerinde etkide bulunurlar. Bu dalgalardan en az zararla kurtulmak isteyen diğer oyuncular, balinaların her hareketini takip etmek, öngörülerini geliştirmek zorundadırlar. Aksi takdirde dalgalar arasında yok olup gidebilirler. 

En büyük balina olarak elinde 1 milyondan fazla BTC bulunduğuna inanılan Satoshi Nakamoto kabul edilir. Yapılan bir araştırmaya göre kripto para piyasasında var olan en büyük 3 cüzdan, toplam BTC’nin %3’üne denk gelmektedir.  

Bitcoin Balinaları Neden Önemli? 

Bitcoin zenginleri, piyasaları tek başlarına hareket ettirme gücüne sahiptirler. Güçlerini arttırmaları, “küçük balık”ların arasında spekülasyonların oluşması ve fiyatların balinalara bağlı hale gelmesi nedeniyle daha yüksek dalgalanmalara yol açabilirler. Balinalar aynı anda yüklü miktarda BTC sattıklarında, domino etkisi gibi diğer yatırımcıları da tetikleyecek, bir satış sürecine girilecektir. Bu da ilgili kripto para biriminin değer kaybetmesine yol açacaktır. 

Aynı senaryo başka türlü de gelişebilmektedir. Balinalar büyük miktarlarda alımyaparak, ilgili kripto paranın değer kazanmasını sağlayabilirler. Diğer yatırımcılar da bu paranın ivme kazanacağı düşüncesiyle alım işlemlerine başlayacaklardır. Bu nedenle kripto para piyasası için balinalar önemli bir yere sahiptirler. 

Bitcoin Balinaları Kimlerdir?

Bilinen ilk büyük balina Satoshi Nakamoto’dur. Ayna zamanda ilk madenci olan ve Bitcoin fikrini ortaya atan kişi olan Satoshi, 1 milyon BTC hacimgücüne sahiptir. Satoshi Nakamoto, gerçek bir kişiden ziyade bir grup veya sembol olarak kabul edildiği için, gerçekte kim olduğu bilinememektedir.

Gemini borsasının sahipleri Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler ellerinde 100 binden fazla BTC bulunduran bir başka balina örnekleri. Risk sermayedarı olan Mark Roszak, MicroStrategy’nin kurucusu Michael Saylor ve Draper Venture Network’un kurucusu Tim Draper bilinen en büyük balinalardır.