Coin Yakmanın Faydası Nedir?

657

Coin Burn (Coin yakma) sadece kripto para dünyasına ait bir uygulamadır. Bu uygulamada belirli miktarda coin veya token sistemden çıkarılarak, kullanılamaz hale geliyorlar. Pratikte de bu işleme coin yakma adını veriyorlar. Belirli bir amaca hizmet için dolaşımdan çıkarılan tokenlerin yatırımcıya ne fayda sağladığı sürekli sorulan bir sorudur. Bu yazımızda coin yakmanın faydasının neler olduğunu detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Coin Yakma Neden Yapılır?

Şirketler ve proje ekiplerinin coin yakmadaki öncelikli hedefleri, dolaşımda olan varlıkların fiyatını arttırmak veya dengelemektir. Piyasadan çekilen her kripto para için diğerlerinin değerleri artacaktır. İlgili kripto paranın değerinin artması da yatırımcının dikkatini çekecektir.

Şirketler, şeffaflık oluşturmak, yatırımcıya güven kazandırmak amacıyla ICO süreci sonunda satılmayan kripto paraları yakmaktadır. Bazı projeler de piyasada fiyat dengesini oluşturmak adına belirli sayıda varlık yakmaktadır. Bunun en büyük örneği Ripple göstermektedir. Başka bir örnekte de stabil coin olan Tether, bir yanlışlık sonucu üretilen 5 milyon USDT’yi piyasa dengesini korumak adına yakmıştır.

Kripto para piyasasına hakim olan yatırımcılar ve traderler, coin yakma işlemini madencilik kazanmak için yapmaktadır. Bu işlem için Proof of Burn (Yanma Kanıtı – PoB) mekanizması çalıştırılmaktadır. PoB, PoW’a göre madencilerin sayısını kısıtlayarak sistem sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Bu işlemle, sanal madencilik alanları da genişlemiş olmaktadır.

Coinlerin sürekli yakılması, teorik anlamda madencilerin sayısını ve rekabeti azaltacaktır. Rekabet azaldıkça kaynak ihtiyacı da buna bağlı olarak azalmış olacaktır. Fakat pratikte durum böyle olmayabilir. Büyük madenciler, büyük hacimli tokenleri bir anda yaktıklarında orantısız güç sağlayabilirler. PoB bunu engellemek için, bir işlem doğrulandığında madencilik kapasitesini azaltan oran kullanmaktadır. Böylece, madenciler daha fazla coin yakmak istediklerinde aynı zamanda yatırım da yapmaları gerekecektir.

Coin Yakmanın Faydası Nedir?

Coin Yakmanın Faydası Nedir?

Coin yakma sonucunda proje sahipleri önemli avantajlar sağlarlar. Bununla birlikte ilgili token sahipleri de bundan paylarını almaktadır. Belirli miktarda coinin yakılmasıyla enflasyon oluşması engellenmiş olmaktadır. Böylece geriye kalan coinlerin hem değerleri artmakta hem de sürdürülebilirlikleri sağlanmaktadır. Çünkü dolaşımdaki kripto para sayısı azaldığında net gelirin coin miktarına olan oranı yükselmektedir.

Yakma işleminin sonucunda fiyat istikrarı sağlanmış olacağından, yatırımcı da elindeki varlıkları elden çıkarmak istemeyecek, hatta varlık sayısını arttırmak isteyecektir.

Yakma işlemi ağırlıklı olarak ICO sonucunda satılmayan tokenlerde uygulanmaktadır. Satılmayan varlıklar projeye destek veren yatırımcıların akıllarında sürekli kalmaktadır. Çünkü, kalan varlıklar, proje sahiplerine artı bir avantaj sağlayacak, piyasa dengesini bozabilecektir. Bu nedenle proje sahipleri, satılmayan tokenleri yakarak, yatırımcıya güven işareti verirler. Yakma işlemi, yatırımcıda güven olgusunu oluşturduğundan elindeki varlıkları hemen çıkarmak istemeyecektir.

Örneğin; Ripple işlemler için ödenen ücretleri sisteme dahil etmemektedir. Aldığı ücretlerin hepsini yakarak, yok etmektedir. Yatırımcı da ödediği işlem ücretinin başka birinin cüzdanına gireceği endişesine girmemiş olmaktadır. Bu işlem sonucunda da ağa olan güven artmaktadır.

Coin yakma işlemi, madencilik yapmak isteyen yatırımcılara madencilik kapısını açmaktadır. Madencilik yapmak isteyen özel veya tüzel kişiler ellerindeki coinleri yaktıklarında, PoB akıllı kontratı sunarlar. Böylece madencilik hakkı kazanmış olurlar.

Kripto paralarını yakma işlemi menkul kıymetler borsasında hisse senedi alma işlemiyle benzerlik göstermektedir. Borsada işlem gören bir şirket hisse senetlerinin fiyatının artmasını sağlamak adına piyasadan hisse senetlerini toplamaya başlar. Mantık olarak coin yakmaya benzese de, kripto para piyasasında toplama yerine mevcut coinlerin belirli miktarları yakma işlemi gereçekleşiyor.Böylece dolaşım halindeki mevcut varlıkların değeri güçlendirilmiş ve varlığa olan güven arttırılmış olmaktadır.