Ethereum Ekosisteminde Geri Sayım: Merge Yaklaşıyor

876

Kripto para dünyasının merakla beklediği Ethereum güncellemesi The Merge aslında nedir ve piyasaya ne gibi bir yenilik getirecek? Merge (Mörç) kelimesini duyan herkes eminiz ki bu soruyu aklında bir kere kendisine sormuştur. Bu yazımızda Merge hakkındaki her şeyi bulabilirsiniz. 

Merge, ingilizce “Birleşme” anlamına gelmektedir. Merge güncellemesi, Proof of Work (PoW) konsensüsü ile çalışan Ethereum blok zincirini Proof of Stake (PoS) modeline geçmesini ifade etmektedir. Bunu eski model, yavaş çalışan ve çalışırken evinizi kirleten bir bilgisayardan daha yeni, daha hızlı ve çalışırken daha az enerji harcayan bir bilgisayara geçiş gibi hayal edebilirsiniz. Bu Ethereum teknolojisi için heyecan verici bir gelişme. Çünkü bu geçiş ile Ethereum ağında ölçeklenebilirliğin artırılması, sürdürülebilirliğin sağlanması ve güvenliğin maksimuma çıkarılması hedefleniyor. 

Aylardır hazırlığı yapılan, testleri gerçekleştirilen ve denemeleri yapılan bu güncellemenin artık sonuna yaklaştık. Ethereum Merge için hedef tarih 15-16 Eylül 2022 olarak belirlendi. 6 Eylül’de tamamlanan Bellatrix Upgrade’in ardından Paris Upgrade’in ise 15 Eylül’de tamamlanması ile Merge süreci sonlanmış olacak. Ethereum.org paylaştığı aşağıdaki tablo ile aslında son derece karmaşık olan meseleyi basitçe görselleştirmeye çalıştı. 

Ethereum Ana Ağı ile Beacon Zinciri’nin Birleşmesi

Şekilde görüldüğü üzere şu anda paralel olarak çalışan iki zincir birleşecek. Peki tam olarak ne birleşiyor? Bu güncelleme ile Ethereum ana ağı (Ethereum blok zinciri) Beacon Chain ile birleşecek. Ethereum ana ağı dediğimiz şey ise geliştiricilerin blok zinciri ağındaki yürütme katmanı dediği şeydir.  

Ethereum’da yaşanacak bu güncelleme, Ethereum’un deflasyonist hale gelmesi ve günümüzde çok önemli hale gelen enerji kullanımı açısından oldukça kritik bir güncelleme adımı. Çünkü bu birleşmenin ardından Ethereum ağında yıllık token ihracı yaklaşık %90 oranında azalacak. Bu azalmayla birlikte Ethereum’un enflasyonu büyük ölçüde düşecek ve Bitcoin’den daha az bir seviyeye gelmiş olacak. Hem Merge hem de EIP-1559 protokolünün katkısı ile mekanizma Ethereum yakımını arttıracağı için arzdaki yukarı yönlü eğri zamanla ivmesini kaybedecek ve arz ters yönlü azalışa evrilecek. Bunun da arz-talep dengesinden dolayı fiyat üzerinde pozitif etki oluşturması bekleniyor.

Sanıldığının aksine Merge güncellemesi aslında bir güncelleme setinin ilk adımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu adımlar; 

 • The Merge (Birleşme) 
 • The Surge (Dalgalanma)
 • The Verge (Eşik)
 • The Purge (Arındırma) 
 • The Splurge (Gösteriş – Savurganlık)

Merge (Birleşme) Neden Önemli?

Merge güncellemesi ile; 

 • Enerji kullanımında %99’a varan bir azalma bekleniyor. 
 • Güvenlik maliyetlerinde azalma olacak. 
 • Ethereum ağının artık madencilere ihtiyacı olmayacak, dolayısıyla onlara bir ödeme yapılmayacak. 
 • Ethereum 2.0’a geçişe yönelik büyük bir adım atılmış olacak ve toplam yol haritasının %55’i gerçekleşecek. 
 • Merge öncesi PoW ile günlük ortalama 13.500 Eth üretilirken Merge’den sonra PoS ile günlük ortalama 1700 Eth üretilecek. 

Merge’in Ethereum Fiyatına Etkisi Ne Olacak? 

Merge, Ethereum tarihinin en karmaşık ve kritik güncellemelerinden biri. Uzun zamandır Merge gerçekleşecek beklentileri ile Ethereum fiyatında 1 ayda %100’lük bir prim yaşandı. Bu noktada çeşitli çevrelerde Merge gerçekleştiği gün Ethereum fiyatında radikal yükselişler olacağı beklentisi taşımak doğru bir yaklaşım olmayabilir. Ancak Merge’nin, Ethereum ekosistemindeki sıkıntıları çözen ve sisteme yenilik getiren bir setin ilk adımı olduğu için uzun vadede fiyata pozitif etki etmesi beklenebilir. Nitekim Kısa vadeli yatırımcılar içinde güzel bir gelişme mevcut. Merge sonrası 6-12 aylık dönemde kilitli Eth’lerden kaynaklı fiyat üzerindeki satış baskısında azalma beklenmekte. 

Son olarak Ethereum’da değişmeyen tek şeyin değişimin varlığı olacak ki bu da aslında onun kendi değerini korumak için ne kadar uğraştığının göstergesi sayılacak. Bunun gerçek hayata yansımalarını ise Merge’nin diğer adımlarında göreceğiz. 

Merge İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 

Ethereum blok zincirinde gerçekleşecek Merge güncellemesi ile ilgili çok fazla yazı var ve bunlardan bazıları doğru bilgi içermiyor ve böylesine karmaşık bir blok zinciri yükseltmesi bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla şu sıralar kripto para dünyasında Ethereum Merge hakkında hala bazı yanlış anlamalar da dolaşıyor. 

 • Ethereum İşlem Ücretleri (Fee) Düşecek”. 

Hayır. Merge ile ilgili en büyük yanılgılardan birisi budur. Ölçeklendirme sorunu Merge ile bir gecede çözülemiyor. Merge ile başlayan ve yukarıda da bahsettiğimiz 5 adımdan oluşan bir güncelleme seti elbette Ethereum işlem ücretlerinde bir düşüşü sağlamayı da amaçlıyor ancak Merge bunun gerçekleşeceği aşama değildir. Merge, yalnızca Ethereum blok zincirinin konsensüs mekanizmasını değiştirecek, yani PoW’dan PoS’a geçişi sağlayacaktır.  

 • “İşlem Hızı Artacak.” 

Merge ile işlem hızında kısmi bir düzelme meydana gelecek olsa da bu radikal bir işlem hızı artışı olmayacaktır. Çünkü bir işlemin hızı, ağırlıklı olarak bir bloğun sonuçlandırılma hızı ile ölçülür. Şu anda PoW ile ortalama 13-14 saniyede sonuçlanan bir blok, PoS ile yaklaşık 12 saniye aralıklarla sonuçlanacak ve yayınlanacaktır. Dolayısıyla Merge aşamasında işlem hızlarında kullanıcıların rahatlıkla fark edeceği bir değişim gerçekleşmeyecektir. 

 • Merge İle Stake Edilen Ethereum’ların Kilidi Açılacak ve Çekilecek.” 

Stake konusu Merge ile doğrudan entegre olan bir konu değildir. Stake edilen Ethereum’lar, bugüne kadarki stake ödülleri ve Merge’dan sonra verilecek Ethereum’lar herhangi bir kilit açılması veya çekilme olanağı olmadan Beacon Chain’de kilitli kalacaktır.