Kripto Para Nasıl Üretilir?

586
Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto paralar, çıktıkları ilk günden beri sürekli olarak gündemi meşgul ediyorlar. Çılgın dalgalanmalarıyla, dudak uçurtan fiyatlarıyla birçok girişimcinin gözdesi durumundadırlar. Finans piyasasına yabancı olanlar bile kripto paraları merak etmeye başladılar. Bu paraların kullanıcılar tarafından da üretilebiliyor olması, nasıl üretildikleri hakkında soruları da beraberinde getiriyor.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto paralar, geleneksel paralar gibi elle tutulmaz, bir merkez bankası tarafından basılmaz. Bu paralar dijital dünyanın ürünleri oldukları için dijital bir yapıya sahiptirler. Yani elektronik paralardır. Verilerden ve kodlardan oluşurlar.

Kripto para üretimi, kripto madenciliği denilen bir yöntemle yapılıyor. Güçlü bir donanım, kesintisiz elektrik ve internet sahibi herkesin yapabileceği bir işlemdir. Kripto madenciliğini de üç farklı yolla yapabiliyorsunuz.

a) Bireysel madencilik; Kullanıcının kendi donanım ve ekipmanıyla yaptığı madenciliktir. Madencilik yapabilmek için güçlü ekran kartı ile işlemciye sahip bilgisayar ile güç kaynağı, soğutucular gerekiyor. Çünkü sistem aşırı elektrik tüketiyor ve ısınıyor. Sistemi hazırladıktan sonra şifreli matematik algoritmaları çözmeye çalışıyorsunuz. Bunun için de çeşitli yazılımlar kullanıyorsunuz. Burada temel amaç, şifreli işlemleri çözüp, ağa yeni bir blok eklemektir. Bloğu ilk ekleyen ödülü ve işlem ücretini alıyor. Ödül ve işlem ücretinin tamamı size ait oluyor.

b) Çiftliklerde toplu madencilik; Bu yöntemde, kullanıcılar güçlerini birleştirerek, ortak çalışıyorlar. Kazanılan ödül ve coinler, paylarına göre madenciler arasında dağıtılıyor.

c) Bulut madenciliği; Diğer iki madencilik yönteminden tamamen farklıdır. Kullanıcılar kendi donanımları yerine kiraladıkları donanımlarla madencilik yapıyorlar. Endüstriyel olarak madencilik yapan bir platformdan bilgi işlem gücünü kiralıyorsunuz. Bunun için belirli bir kiralama ücreti ödüyorsunuz.

Kriptografi Nedir?

Kriptografi (şifreleme); bir verinin içerdiği bilginin istenmeyen taraflarca anlaşılamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan şifreleme bilimidir. Burada temel amaç tamamen bilginin güvenliğini sağlamaktır. Kripto paraların üretilmesinde, takas, transfer işlemlerinde kullanılır.

Kripto Para Nasıl Çalışır?

Kripto paraların çalışma prensipleri banka ve kredi kartları ile aynıdır. Kripto paraların tek farkı sadece verilerden oluşmalarıdır. İşlem sonucunda değişen verilerdir. Ayrıca fizik cüzdan yerine, dijital cüzdanda saklanırlar. Sadece dijital cüzdanlar üzerinden alım-satım, takas, transfer işlemlerini yürütebilirsiniz.

Kripto paralar sanal cüzdanlarda belirli şifreler kullanılarak saklanırlar. Aynı şekilde işlemler de şifreli olarak yapılır. İşlemlerin her biri dağıtık defter denilen dijital deftere kaydedilir. Ayrıca blok zinciri ağında duyurulur. Bunu yapmanın sebebi, aynı harcamayı ikinci defa yapmamak içindir. Doğrulayıcı denilen kullanıcılar işlemleri onaylayarak, geçerliliğe kavuşturuyorlar.

Kripto Paranın Avantajları Nelerdir?

1- Merkeziyetsizdirler. Herhangi bir hükümete, merkezi otoriteye bağlı değillerdir. Fakat günümüzde şirketler aracılığıyla da çıkarıldıkları için merkezi yapıya sahip olan kripto para birimleri de bulunmaktadır.

2- İşlemler daha hızlı ve ücretsizdir. Kripto paralar blok zinciri üzerinden hareket ettiği için aracıya gerek yoktur. Bu nedenle işlemler daha hızlı olup, komisyon ücreti ödemiyorsunuz.

3- Geleneksel paralara rahatlıkla çevrilme özellikleri vardır. Ani fiyat inişlerinde itibari paraya geçerek, kârlı bir yatırım yapabiliyorsunuz.

Kripto Para Güvenli mi?

Kripto paraların güvenliği, günümüzde bile hala tartışılmaktadır. Kripto paraların, hükümetlerden ve para politikalarından bağımsız olduğu için tamamen güvenlidir. Ayrıca merkeziyetsiz yapısı ve eşler arası transfer sistemi sayesinde güvenli olarak alım-satımı, takası, transferi yapılmaktadır.

Gelişen teknolojiyle birlikte finans sektörü kredi kartlarıyla yıllar önce dijital paraya geçmiş sayılıyorlar. Günümüzde para artık cepler yerine internet üzerinde dolaşımdadır. Kripto paralar da bu mantıktan hareketle üretiliyorlar. Sizin tek dikkat edeceğiniz husus, bilgisayarınızın, dijital cüzdanınızın hacklenmesini önlemektir. Kendi güvenliğinizi üst düzey sağladıktan sonra kripto paranın avantajlarından yararlanmaya devam edersiniz.