FTM Coin

900
0

Fantom Nedir?

Fantom, kendi geliştirdiği konsensüs algoritmasını kullanan, geliştiricilere merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetleri sunan, yönlendirilmiş döngüsel olmayan diyagram (DAG) akıllı sözleşme platformudur. Çoğu kripto para biriminin aksine Fantom bir Proof-of-Stake konsensüs mekanizması üzerinde çalışır. Eşsiz aBFT algoritması ağı korur ve işlem hızlarını iyileştirir. Yerel belirteçleri kötü amaçlı kullanıcıların işlemleri ele geçirmesini önleyen güvenlik amacıyla stake edilebilir.

Fantom coin merkeziyetsiz bir platform olarak blok zincirinin kapasitesini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirebilir. Ethereum tarafından kullanılan aBFT ağıyla karşılaştırıldığında her ikisinin de kendi güçlü ve zayıf yönleri olduğu belirtilebilir. Fantom coin, DAG’ye dayalı genel bir çerçeveye sahiptir. Özellikleri ölçeklenebilir ve güvenlidir. Yönetişim modeli FTM’ler ve DAO’ların bir birleşimidir.

FTM, Güney Koreli bilgisayar yazılımcısı Dr.Ahn Byung Ik tarafından kurulan   projenin CEO’luk görevini David Richardson üstlenmektedir.

Fantom (FTM) Coin’in Özellikleri

  • Kripto para borsalarında alınıp satılabilir ve diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir.
  • Ödeme aracı olarak kullanılabilir.
  • Stake edilebilen kripto paralar arasındadır ve doğrulayıcı node ile stake sürecine dahil olunabilir.
  • Alım-satım veya takas işlemlerinde maximum bir dakika içinde onay sunmaktadır.
  • DeFi paketlerinde teminat olarak kullanılmaktadır.

Fantom Vizyonu

Fantom, yüksek işlem hızları ve düşük işlem maliyetleri ile yüksek düzeyde güvenlik ve ölçeklenebilirlik sunduğunu iddia ediyor.

Fantom’un yaratıcıları, kimlik, ödeme ve kişisel kayıtlardan her şeyin dijital varlıklara dönüştüğü dijital bir ekonomide, insanları birbirine daha bağlı hale getiren ve hayatlarını dönüştüren bir dijital devrim başlatmak için çaba sarf ediyor.

Fantom Neden Farklı?

Fantom, akıllı sözleşmelere dayanarak DeFi ve ilgili servisleri kolaylaştırmak için sıfırdan inşa edilmiş bir konsensüs mekanizmasını kullanıyor.Bahsedilen mekanizma olan Lachesis, hisse kanıtı (PoS) konsensüs algoritması tabanlı platformları üzerine güvenlik geliştirmeleri ile birlikte çok daha yüksek kapasiteye imkan sağlıyor. Üstelik işlemlerin iki saniye için gerçekleştirileceği öne sürülüyor.Ethereum uyumlu proje, merkeziyetsiz çözümler uygulamak isteyen geliştiricilere hitap ediyor. Resmi açıklamaya göre hedefleri, “dünyanın her yerinden tüm ticari işlem kuruluşları arasında uyumluluk sağlamak.”Yerel PoS tokeni FTM, işlemlerin bel kemiğini oluşturuyor. Ücret toplama ve hisse oluşturma özelliği sunmasının yanı sıra işlemler üzerinden kullanıcı ödülleri de elde edilebiliyor.Fantom, geliştirme sürecini fonlamak üzere 2018 yılında gerçekleştirdiği token satışlarıyla neredeyse 40 milyon dolar topladı.

Tokenomics

FTM’nin bu zamana kadarki en düşük fiyatı 0,001935 dolar ile 13 Mart 2020’de görülürken, en yüksek fiyatı 3,48 dolar ile 28 Ekim 2021’de görüldü. Dolaşan arzı ile toplam arzı denk olup 2.545.006.273 FTM’dir.