GRT Coin

902
0

GRT Nedir?

Graph, geliştiricilerin blockchain verilerine verimli bir şekilde erişmesine olanak tanıyan, merkezsiz uygulamalar için bir indeksleme protokolüdür. Bu protokol, hem DeFi hem de daha geniş Web3 ekosistemlerindeki bir çok uygulamayı güçlendiren, Ethereum ve IPFS gibi ağlardan veri sorgular. Bu sistemde isteyen her kullanıcı SubGraph ya da Alt Graph ismi verilen açık API oluşturabilir. Aynı zamanda elde edilen veriler yayınlayarak daha kolay işlenebilir hale getirilir. Platformda kullanılan yerel kripto para birimi ise Graph Token (GRT) şeklinde isimlendirilir.

Tarihçe

Graph protokol kurucu ekibin içerisinde, Ethereum Vakfı, OpenZeppelin, Decentraland, Orchid gibi sektör paydaşlarında tecrübe kazanmış profesyoneller var. Graph proje liderleri olarak Yaniv Tal, Brandon Ramirez ve Jannis Pohlmann öne çıkıyor. Kurucuların mühendislik geçmişi var ve 5-8 yıldır birlikte çalışıyorlar. Tal ve Ramirez, USC’de elektrik mühendisliği eğitimi aldı ve bir API geliştirici şirketi olan MuleSoft’ta birlikte çalıştılar. Kariyerlerinin önemli bir bölümünü API yığınını optimize etmek için geçirdiler. Kurucular, son olarak Datomic adlı değişmez bir veritabanı üzerine özel bir çerçeve oluşturdular. Graph, GraphQL sorgu dilini kullanarak veri erişimi oluşturmak için bu vizyondan doğmuştur.

The Graph (GRT) Nasıl Çalışır?

Graph (GRT) platformu blockchain verilerini endeksleyerek ilgili platformlara sunuyor. Platformun temel çalışma prensibi buna dayanıyor. Öncelikle ağda yer alan Graph node’ları ağın bloklarını ve akıllı sözleşmelerini sürekli tarıyor. Ağda yer alan uygulamalardan birisi yeni veri girince bu node’lar durumu fark ediyor. Aynı node’lar bu yeni veriyi uygun bir “subgraph” aracılığıyla tüm ilgili ağlara yönlendiriyor. İşte Graph (GRT) platformunun temel çalışma prensibi bu senaryoya dayanıyor. Platformda gerçekleşen her türlü işlemde GRT token’ler kullanılıyor.

The Graph (GRT) Farklı Kılan Özellikler Nelerdir ?

The Graph 4 ana temel noktadan oluşur ve bu sıraya bağlı olarak performans gösterir. Bu platforma katılımcılar olarak da yorumlanabilir.

  • Tüketiciler: The Graph’ı kullanan kullanıcılardan oluşan web hizmetleri ve geliştirici yazılımlarıdır.
  • Dizin Oluşturucular: The Graph platformunun düğüm oluşturucu operatörleri olarak da adlandırılabilirler. Bu evrendeki verileri entegre, endekslemek için kullanılır.
  • Yetkilendirilen: Bu role sahip olan insanlar genellikle platformdaki ağa katkıda bulunmak için bir önceki maddede anlatılan Dizin Oluşturucular katılımcılarına hisse yatırır. Bu yapıdan bir gelirleri olmasa da ücretlerinden pay sahip olmak için mevcut ağ yapılarına katılım gösterebilirler.
  • Küratörler: Bu katılımcının payına düşen görev ise, alınan veri kaynaklarının güvenilir olup olmadığını test edip, ortaya koymaktır.

Tokenomics

GRT, bu zamana kadar en yüksek fiyatını 2,88 dolar ile 12 Şubat 2021’de gördü. Dolaşan arzı 1.245.666.867 GRT olan kripto paranın toplam arzı, 10.000.000.000 GRT’dir. GRT token, 27 Nisan 2022 tarihi itibarıyla 1.641.451,740 dolarlık piyasa değeri ile en değerli 58. kripto para projesi konumunda.