SAND Coin

777
0

Tarihçe

Decentraland (MANA) ile beraber metaverse ve gaming tokenlerin en önde gelen 2 projesinden biri olan The Sandbox (SAND) Ethereum blok zinciri üzerine kurulu merkeziyetsiz bir oyun ekosistemidir. Pixowl şirketi tarafından 2011 yılında piyasaya sürülen The Sandbox, platformların kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip olan ve bunları kontrol ettiği geleneksel oyun pazarını bozmak üzere tasarlanmıştır.Yine Decentraland’a benzer şekilde kullanıcılar dünya içi varlıkları ve oyun deneyimleri oluşturabilir, paylaşabilir ve bundan para kazanabilirler. Oyuncular  inşa ettikleri oyun deneyimlerini SAND token aracılığı ile paraya dönüştürebilir. Yine oyuncular NFT formatında dijital Asset’ler yaratabilir, bu Asset’leri pazara yükleyebilir ve Game Maker aracılığı ile oyunlara entegre edebilirler. The Sandbox’ın tokeni olan SAND, oyun içinde kendi yarattıkları karakterlere eşya ve arazi almak için veya platformun yönetimiyle ilgili kararlarda oy hakkına söz sahibi olmak için kullanılır.

The Sandbox nasıl çalışır?

The Sandbox, kullanıcılar tarafından yaratılan ögelerden oluşan bir sanal dünyadır. Oyuncular VoxEdit (Sanatçıların ve oyuncuların NFT’lerini oluşturmasına, geliştirmesine ve hareketli hale getirmesine yönelik kullanıcı dostu bir yazılım) ve Game Maker (kullanıcıların The Sandbox meta evreni dahilinde benzersiz üç boyutlu oyunlarını geliştirmesine ve test etmesine imkan tanıyan platform) kullanarak avatarlar ve sanal ürünler de dahil olmak üzere kendi NFT’lerini, hatta oyunlarını bile yaratabilir. Sanal ürünleri diğer oyuncularla etkileşim kurmak için kullanmanın yanı sıra bu NFT’leri The Sandbox Pazar Yerinde satarak paraya da çevirebilir.

LAND nedir?

LAND, The Sandbox platformunda dijital bir gayrimenkul parçasıdır. Ethereum blockchani üzerinde benzersiz bir ERC-721 tokenidir. Oyuncular, Game Maker aracını kullanarak yarattıkları ASSETS ile oyunların kendi versiyonlarını inşa etmek için LAND’ler satın alabilir. Ayrıca bir ESTATE oluşturmak için birden fazla LAND’i birleştirmek de mümkündür. Olası en büyük ebat ise 24×24’tür.

LAND, oyuncuların oyun deneyimlerini paraya çevirmesine imkan tanır. Örneğin oyuncular, kendi LAND’lerini ziyaret eden ya da oyunlarını oynayan diğer kullanıcılardan ücret alabilir, içerik ve etkinliklere ev sahipliği yaparak SAND ödülleri kazanabilir ya da kişiselleştirilmiş LAND’lerini satabilir veya kiralayabilir.

The Sandbox’ta toplam 166.464 LAND vardır. Bunları, herkese açık LAND satışlarından SAND ve ether (ETH) ile satın almak mümkündür. Onaylanmış herkese açık satışların ve satış tarihlerinin listesine The Sandbox gitbook’tan ulaşabilirsiniz. Bunun yerine, The Sandbox Pazar Yerindeki diğer kullanıcılardan ya da OpenSea gibi NFT platformlarından da LAND satın alabilirsiniz, fakat bunlar resmi herkese açık satışlardan muhtemelen daha pahalı olacaktır.

Tokenomics

3 Milyar adet olarak belirlenen arzının 1,4 Milyar adedi dolaşımda bulunuyor. 3,4 Milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük 39. Token olan SAND, aynı zamanda Decentraland’dan sonra en büyük ikinci metaverse-gaming tokeni olarak karşımıza çıkmaktadır. 2021 yılı başında 3 cent civarında dolaşan SAND, yaklaşık 2800 kat artışla kasım ayında 8,5 dolara kadar bir yükseliş gerçekleştirdi. Bu devasa yükseliş sırasında yatırımcılarını mutlu eden SAND, 2022 yılında da bolca konuşulacak bir metaverse projesi olacaktır.