İlk Coin Teklifi (ICO)

İlk Coin Teklifi (ICO) Nedir?

Initial Coin Offering (ICO), fon ve kaynak sağlama amacıyla üretilen yeni projelerin kripto paralar karşılığında satışa sunulması olarak adlandırılmaktadır.

Genellikle IPO’lar (İlk Halka Arz) ile karşılaştırılmasına rağmen ICO’da süreç biraz daha farklıdır. Yeni bir token, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirket, fon yaratmanın bir yolu olarak  ICO başlatır. İlgilenen yatırımcılar, teklifi satın alabilir ve şirket tarafından verilen yeni bir kripto para tokenini alabilirler. Satın alınan bu tokenler, projenin sunduğu ürün veya hizmeti kullanmak için bazı faydalara sahip olabilir.

ICO etkinliklerinde toplanan fonlar normalde Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) olarak alınmakta, ancak bazı durumlarda fiat para birimi de ödeme olarak alınabilmektedir. Yatırımcılar genellikle, dijital tokenin (veya coinin) ve ilgili şirketin başarılı olacağı düşüncesiyle ilk coin tekliflerine katılım sağlamaktadırlar.

Bir kripto para birimi tokeni veya coini çıkarmanın birçok farklı yolu vardır. Bazı şirketler blokzincirlerini sıfırdan kendi yerel paralarını çıkararak oluşturmayı tercih ederken, bazıları ise ICO etkinliklerinin çoğunu ERC-20 token standardını izleyerek Ethereum ağında gerçekleşmiştir.

Örneğin bir start-up, ERC-20 tokeni olarak kendi kripto para birimini oluşturmak için Ethereum ağında akıllı sözleşmeler uygulayabilmektedir. Böyle bir senaryoda ERC-20 protokolü, Ethereum platformunda dijital bir token çıkarırken uyulması gereken kuralların ana hatlarını çizer. Akıllı sözleşmeler de bu kuralların güvenilir ve özerk bir şekilde takip edilmesini sağlar.

Ethereum en popüler seçim olsa da, daha sonra dijital tokenlerin oluşturulmasını ve verilmesini destekleyen başka blok zincir platformları da sunulmaya başlandı. Bu platformlara, Stellar, NEM, NEO, Komodo ve Waves gibi örnekler verilebilir.

Sözlük
İlk Coin Teklifi (ICO):
Fikir aşamasında olan veyahut fiilen başlanmış projelerin, Bitcoin veya Ether gibi temel kripto paralarını sattığı para toplama mekanizmasıdır.