Limit Emir

Limit Emri Nedir?

Limit emri, bir varlığı kendi belirlediğimiz fiyattan almak  veya satmak için verilen bir emir türüdür.

Borsaların web sitelerinden veya mobil uygulamalarından kolayca yapılabilen piyasa emirleri, yatırımcıların kripto paralarını mevcut fiyattan sattığını görmeyi sağlarken, limit emirleri yatırımcılara bir işlemin ne zaman gerçekleştirileceği üzerinde karar verme yetkisi sağlamaktadır. Limit emirleri alış emirleri ve satış emirleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Satın alma limit emirleri, yatırımcılara fiyatlar düştüğünde kripto para alabilme fırsatı tanımaktadır. Ancak kayıpları en aza indirmek ve fiyatlar daha fazla bozulmadan belirli bir pozisyondan çıkmak için kullanılan “stop emir” ile karıştırılmamalıdır.

Satın alma emirleriyle ilgili en büyük avantajlardan biri, yatırımcıların belirledikleri fiyattan daha yüksek bir fiyattan satın alımlarını engellemeleridir ve bu da, volatil ve değişken kripto para piyasalarında büyük bir avantaj sayılmaktadır. Limit emri vermenin nadiren görülen dezavantajı ise girilen emrin her zaman gerçekleşmemesidir. Oldukça az görülen bir durum olsa da ani fiyat artışları veya düşüşleri yatırımcılar tarafından verilen limit emirlerinin gerçekleşmemesine sebep olabilmektedir.

Bir limit emri örneği verecek olursak; BTC/USD için fiyat 14.000 Dolar ise ve 13.500 Dolar’lık bir limit fiyat için bir limit alış emri verirsiniz, o zaman emriniz, belirlediğiniz fiyat veya daha iyi eşleşen satış emri görür görmez 13.500 Dolar fiyatından gerçekleşmektedir.

Sözlük
Limit Emri:
Bir varlığı belirli bir fiyattan almak, daha iyi bir fiyat fırsatından yararlanmak veya satmak için verilen bir emir türüdür.