Bitcoin Balinaları Neden Önemli? Kimlere Balina Denir?

505
Bitcoin Balinaları Neden Önemli? Kimlere Balina Denir?

Kripto para topluluğunda, büyük miktarda ellerinde Bitcoin (BTC) bulunduran kişi veya kuruluşlar “balina” olarak tanımlanmaktadır. Bu kişi ve kuruluşlar Bitcoin değerini manipüle etme gücüne sahiptirler. Balina tanımının kullanılması, piyasada hareketlenmeler oluşturduklarında, küçük balık olarak adlandırılan yatırımcıları rahatsız etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Kimlere Balina Denir?

Ellerinde 5 bin ve üstü BTC bulunan özel ve tüzel kişiler balina olarak nitelendirilmektedir. Birçok sektörde olduğu gibi piyasanın önemli oyuncuları bulunmaktadır. Bitcoin piyasası “okyanus” olarak tabir edilmekte, bu okyanusun en zeki ve en büyük aktörleri de “balina” olarak kabul edilmektedir. Balinalar dışında okyanusta yer alan pozisyonlara göre diğer oyuncular bulunmaktadır. En küçük oyuncu olarak “karides” kabul edilmektedir. Bu oyuncuların ellerinde 1 BTC bulunmaktadır.

Okyanusta balinaların oluşturduğu dalgalar gibi, kripto piyasasında da balinalar hamleler yaparak, fiyatların değerleri üzerinde etkide bulunuyorlar. Bu dalgalardan en az zararla kurtulmak isteyen diğer oyuncular, balinaların her hareketini takip etmek, öngörülerini geliştirmek zorundadırlar. Aksi takdirde dalgalar arasında yok olup gideceklerdir.

En büyük balina olarak elinde 1 milyondan fazla BTC bulunduğuna inanılan Satoshi Nakamoto kabul edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre sadece 3 cüzdan, toplam BTC’nin %3’üne denk gelmektedir.

Bitcoin Balinaları Neden Önemli?

Bitcoin zenginleri, piyasaları tek başlarına hareket ettirme gücüne sahiptirler. Güçlerini arttırmaları, “küçük balık”ların arasında spekülasyonların oluşması, fiyatların onlara (balinalar) bağlı hale gelmesi nedeniyle daha yüksek dalgalanmalara yol açabiliyorlar. Aynı anda yüklü miktarda BTC sattıklarında, domino etkisi gibi, diğer yatırımcıları da tetikleyecek, bir satış sürecine girilecektir. Bu da ilgili kripto para biriminin değer kaybetmesine yol açacaktır.

Aynı senaryo başka türlü de gelişebilmektedir. Balinalar büyük miktarlarda alım yaparak, ilgili kripto paranın değer kazanmasını sağlayabilirler. Diğer yatırımcılar da bu paranın ivme kazanacağı düşüncesiyle alım işlemlerine başlayacaklardır. Bu nedenle kripto para piyasası için balinalar önemli bir yere sahiptirler.

Bitcoin Balinaları Neden Önemli? Kimlere Balina Denir?

Balinaların Taktikleri Nelerdir?

Büyük bir suda dalgalanma oluşturabilmek için büyük bir cüsseye ihtiyaç vardır. Aynı şekilde kripto para piyasasında da hareketlenme oluşturabilmek için büyük miktarlarda kripto paranızın olması gerekiyor. Tecrübeli olan büyük balinalar, piyasa güçlerini kullanarak farklı taktikler kullanabiliyorlar.

Örneğin, elinizde 5 bin adet BTC bulunuyor. Elinizdekileri bir anda satışa koyuyorsunuz. Her BTC için piyasa değerinin altında bir bedel belirleyerek, tuzağınızı kuruyorsunuz. Traderler, yeni ve deneyimsiz oyuncular, zarar etme kaygısıyla ellerindekini çıkarmaya çalışıyorlar. Onların bu panik içindeki hareketleri fiyatların daha da düşmesine yol açıyor.

Fiyatlar, balinanın belirlediği seviyeye düştüğünde , hemen nakit parayla 5.500 BTC alıyor. Bu da başka bir dalgalanmayı tetikliyor. Aynı şekilde BTC’nin değer kazanacağını düşünen yatırımcılar, kâr sağlamak amacıyla alım yapmaya çalışıyorlar. Böylece fiyat eski haline dönüyor. Döngüyü bir düşündüğünüzde masadan kimin kazançlı çıktığını görebilirsiniz. Doğal olarak alım satım işlemleri sonucunda 500 BTC kazanan balina olacaktır.

Panik halinde yapılan alım-satım işlemleri, diğer tüm oyunculara zarar vermektedir. Ancak bu hareketlenmeleri daha soğukkanlı atlatanlar zarardan kurtuluyorlar. Özellikle bu panik dönemlerinde paralarını cüzdan içinde tutanlar daha rahat hareket ediyorlar.

Bitcoin Balinaları Kimlerdir?

Bilinen ilk büyük balina Satoshi Nakamoto’dur. Ayna zamanda ilk madenci olan Satoshi, bir milyon BTC hacim gücüne sahiptir. Satoshi Nakamoto, gerçek bir kişi olmadığı için, gerçekte kim olduğu bilinememektedir.

Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler ellerinde 100 binden fazla BTC bulunduruyorlar. Risk sermayedarı olan Mark Roszak, MicroStrategy’nin kurucusu Michael Saylor, Draper Venture Network’un kurucusu Tim Draper bilinen en büyük balinalardır.