Bitcoin Dominansı(Hakimiyeti) Nedir? Kripto Paralar Nasıl Etkilenir?

520
Bitcoin Dominasyonu Nedir?

Bitcoin Dominanası (Hakimiyeti), dolaşımdaki tüm Bitcoin‘lerin toplam değerinin, diğer tüm kripto para birimlerinin toplam değeriyle karşılaştırıldığında ne kadar olduğunun bir ölçüsüdür. Bitcoin’in toplam piyasa değeri alınarak ve diğer tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerine bölünerek hesaplanır. Ortaya çıkan yüzde, Bitcoin’in genel piyasadaki “baskınlığını” temsil eder.

Daha yüksek bir Bitcoin hakimiyet yüzdesi, Bitcoin’in değerinin diğer kripto para birimlerine kıyasla nispeten daha güçlü olduğunu gösterirken, daha düşük bir yüzde, diğer kripto para birimlerinin göreceli olarak değer kazandığını gösterir.

Örneğin, Bitcoin’in toplam piyasa değeri 1 milyar dolar ve diğer tüm kripto paraların toplam piyasa değeri 2 milyar dolar ise, Bitcoin’in baskınlığı %33,33 (1 / (1 + 2) * 100) olacaktır. Bu da Bitcoin’in değerinin piyasanın geri kalanına kıyasla nispeten daha zayıf olduğunu gösterir.

Bitcoin Dominansı(Hakimiyeti) Artarsa Ne Olur?

Bitcoin hakimiyetinin artmasının birden çok sebebi olabilir.Bunlar;

-Genel kripto para piyasasının daha istikrarlı hale geldiğini gösterebilir,

-Yatırımcıların daha seçici hale geldiğini, köklü ve güvenli kripto paralara yatırım yaptığı anlamına gelebilir,

-Yatırımcıların altcoinlere göre Bitcoin’e daha fazla ilgi göstermeye başladığını ve diğer kripto paralardan uzaklaştığını da gösterebilir. Bu durum, yatırımcıların daha fazla Bitcoin almak için diğer kripto paraları satması nedeniyle diğer kripto paraların değerinin düşmesine neden olabilir.

Bitcoin hakimiyetindeki artışın Bitcoin fiyatının yükseleceği anlamına gelmediğini, sadece Bitcoin’in piyasanın geri kalanına kıyasla göreceli değerinin arttığı anlamına geldiğini de unutmamak gerekir.

Bitcoin Dominansı(Hakimiyeti) Azalırsa Ne Olur?

Bitcoin hakimiyetinin azalmasının birden çok sebebi olabilir.Bunlar;

-Yatırımcıların paralarını daha geniş bir varlık yelpazesine yatırması nedeniyle genel kripto para piyasasının daha çeşitli hale geldiğini gösterebilir,

-Yatırımcıların diğer kripto paraların teknolojisi ve ekosistemi konusunda daha rahat olmaya başladığı anlamına da gelebilir.

-Yatırımcıların Bitcoin’den uzaklaştığını ve diğer kripto paraları satın almak için Bitcoin’i satmasına neden olabilir.

Bitcoin hakimiyetinin azalmasının Bitcoin fiyatının düşeceği anlamına gelmediğini, yalnızca Bitcoin’in piyasanın geri kalanına kıyasla göreceli değerinin azaldığı anlamına geldiğini unutmamak da önemlidir.

Bitcoin Dominansı (Hakimiyeti) ve Fiyatı Altcoinleri Nasıl Etkiler?

Bitcoin Dominansı (Hakimiyeti) ve Fiyatı Altcoinleri Nasıl Etkiler?

Bitcoin, kripto para piyasasının ilk ve en yaygın kullanılan birimi olduğu için, diğer kripto para birimlerinin fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu etki, Bitcoin hakimiyeti olarak adlandırılan ve diğer kripto para birimlerinin piyasa değerine oranla Bitcoin’in payını ifade eden bir gösterge ile ölçülebilir.

Bitcoin hakimiyeti arttığında, Bitcoin’in fiyatında meydana gelen değişiklikler, diğer kripto para birimlerinin fiyatlarına doğrudan etki edebilir. Yatırımcılar, Bitcoin’e yönelerek diğer kripto para birimlerinden çıkabilirler, bu da diğer kripto para birimlerinin talebinde bir düşüşe ve fiyatlarında bir düşüşe neden olabilir. Benzer şekilde, Bitcoin’in fiyatı artarken, yatırımcılar diğer kripto para birimlerini satın almak için daha az nakit paraya sahip olabilirler, bu da diğer kripto para birimlerinin fiyatlarının düşmesine neden olabilir.

Öte yandan, Bitcoin hakimiyeti azaldığında, diğer kripto para birimleri daha fazla talep görebilir ve fiyatları artabilir. Bu, yatırımcıların alternatif kripto para birimlerine yönelmesi ve Bitcoin’den çıkması nedeniyle oluşur. Diğer kripto para birimlerinin fiyatları artarken, yatırımcılar Bitcoin satın almak için daha az nakit paraya sahip olabileceği için, Bitcoin’in fiyatı da düşebilir.