Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar ? Ne Kadar Sürer?

781
boğa piyasası

Piyasalara iyimser bir tablo çizdiren boğa piyasası, birçok yatırımcının dört gözle beklediği dönemdir. Bu dönemde fiyatlar yukarı doğru bir ivme çizdiğinden, kar sağlamak isteyen özellikle küçük yatırımcılar alım işlemlerine başlarlar. Fakat, birçok yatırımcı boğa piyasasının ne zaman başladığını veya başlayacağını bilemiyor. Bu yazımızda boğa piyasasının ne zaman başladığı ve süresi hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Boğa piyasası, kripto para ve finans dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bu dönemde alış baskısı ve işlem hacmi yüksek olduğundan, yatırımcılar piyasaya güven duyarak, yüksek miktarda alımlar yaparlar. Yatırımcıların aklındaki soru, boğa piyasasının önceden tahmin edilip edilmeyeceğidir. Özellikle yatırım fırsatını kaçırmak istemeyenlerin en çok merak ettiği konudur. Kısaca boğa piyasası, piyasa hacmini etkileyen durumlarda ortaya çıkıyor. Bu sezona girildiğini geçmiş fiyat hareketlerine göre bakıp, anlayabilirsiniz. Takip ettiğiniz değerli varlık düzenli olarak artış gösteriyorsa, boğa sezonuna girmiş oluyorsunuz.

Boğa sezonuna girdiğinizi, piyasa hacmini etkileyecek haberlere bakarak da görebilirsiniz. Analistlerin, yorumları da bu döneme girilip, girmediği hakkında bilgi vermektedir. Örneğin 2019’da Çin hükümetinin dijital para atılımı yapacağını duyurması, Bitcoin fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesini sağlamıştı. Büyük bir ralli yarışına giren yatırımcılar, Bitcoin’e yüksek değer kazandırmıştı. Facebook ‘un libra haberi, Paypal’in kripto pazarına girmesi de boğa sezonun açılış haberleri olarak öne çıkmaktadır. Bu haberler boğa sezonunu başlattığı gibi, olumsuz haberler de bu sezonun bitip, ayı sezonunun başlamasına yol açmaktadır.

Boğa Sezonu’nun Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Ayı sezonunda zarar eden veya pasif pozisyona geçen yatırımcılar, alım yapmaya yani toplamaya başladıklarında bu, boğa sezonunun başladığının işaretidir. Küçük yatırımcılar, ayı piyasasında daha fazla zarar etmemek için ellerindeki varlıkları düşük fiyattan çıkarırlar. Büyük oyuncular da varlıkların dip fiyatını gördükleri zaman varlıkları toplamaya başlarlar. Bu toplama hareketini boğa piyasasının başlangıcı olarak kabul edebilirsiniz.

Boğa Piyasası

Boğa Piyasası Ne Kadar sürüyor?

Boğa piyasasının kaç hafta, ay veya yıl süreceği piyasa koşulları ile yatırımcının davranışlarına bağlıdır. Yatırımcıların piyasaya yaklaşımları, hacim işlemlerinin yoğunluğu ve piyasaya sürülecek haberler sezonun sürecini belirliyor.

Genel olarak boğa piyasası, toplama, alım dalgası ve doygunluk aşamalarından oluşuyor. Birinci aşamada büyük yatırımcılar, küçük yatırımcıların sattığı varlıkları dip noktadan toplamaya başlarlar. İkinci aşamada, toplama işlemlerini gören diğer yatırımcılar da artık toparlanma sürecinin başladığını görerek, alım işlemlerine başlarlar. Hızlı bir alım işleminden sonra piyasa bir doygunluğa erişir. Artık alım işlemleri azalma ve durma noktasına kadar gelmiştir. Ortalama 15-18 ay gibi bir süre sonrasında artık fiyatlarda aşağı doğru bir ivme görülmeye başlar. Bu da ayı sezonunun başlayacağına işarettir.

Boğa Piyasası Hakkında Yorumlar

Ünlü yazılımcı Vitalik Buterin de; yatırımcıların yeni bir kripto kışına hazır olmalarını söylüyor. Fakat bunun kötü bir haber olmadığını, düşük fiyatların yatırımcılar için büyük bir avantaj olduğunu vurguluyor. Yükseliş potansiyeline sahip yeni fırsatlarla boğa piyasasında büyük kazançlar sağlayabileceğinizi belirtiyor.

Fundstrat Global Advisor’ın yönetici ortağı Tom Lee, Bitcoin ve boğa sezonu hakkında oldukça iyimser konuşuyor. Hatta Bitcoin için 2022 yılında 200 bin dolarlık bir hedef belirlemiş. Ancak bunun gerçekleşmesi için de dünya genelinde düzenleyiciler olması gerektiğini söylüyor. Tom Lee, Bitcoin’in bu seviyeyi görebilmesi için ekonomiye yeni fonların girmesi gerektiğini düşünüyor.

Ünlü Goldman Sachs bankası da yaptığı bir açıklamayla 2022 yılı için Bitcoin hedeflerinin 100 bin dolar olduğunu söyledi.