Pump ve Dump Nedir?

555
Pump ve Dump Nedir?

Bütün sektörlerde olduğu gibi kripto para piyasasında da manipülasyona yol açacak işlemler çoğunlukla yapılmaktadır. Pump ve Dump işlemleri de bunlardan sıklıkla tercih edilenler arasındadır. Küçük yatırımcıları hedef alan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu uygulamalar yanıltıcı işlemler olup, çok dikkatli olmalısınız.

Pump ve Dump Nedir?

Piyasayı manipüle etmek için gerçek dışı haberler yayılması bilinen ve en sık tekrarlanan hareketlerden biridir. Bu yöntemle fiyatların olumlu veya olumsuz olarak etkilenmesi amaçlanmaktadır. Pump ve dump kavramları da, gerçek dışı ve aldatmaya yönelik haberlerle piyasada istenen hareketlerin oluşmasıdır.

Pump, yükseltme hareketi, dump da düşürme hareketi olarak tercüme edilebilir. Pump işlemiyle piyasa altında alımlar yapılır. Alımlar grup halinde yapılmaktadır. Yani bir kişinin yapabileceği bir işlem değildir. Grup halinde, ilgili kripto paranın fiyatı hedeflenen rakama gelene kadar alımlar yapılır. Bu işleme kısaca, ilgili kripto paranın fiyatının pompalanması, yükseltilmesi denilmektedir.

Alımlar sonucunda fiyat, hedeflenen rakama geldiğinde üyeler tarafından tüm coinler satılır. İlgili coin tavan yaptığında yapılan bu satma işlemine dump denilmektedir. Bu işleme de kısaca fiyat düşürme denilmektedir.

Pump ve Dump’ın Piyasaya Etkisi

Piyasa manipülataörleri olarak adlandırılan gruplar, bir kripto para belirleyerek, onun için iyi bir pazarlama stratejisi uygularlar. Bir nevi yapay şişirme yaparlar. Pump işlemi olarak adlandırılan bu uygulamada şu yöntemler kullanılmaktadır;

– Gerçek dışı, aldatıcı haberler

– Sosyal medya üzerinden gönderilen mesajlar

– Belirlenen kripto para için satın alım fırsatı doğduğu bilgisinin yayılması

Grup halinde hareket eden manipülatörler, kendi aralarında anlaşmalı bir şekilde yüksek miktarlarda belirledikleri kripto parayı almaya başlarlar. Böylece kripto paranın piyasada yükselmesini sağlarlar. Paranın değerin artış göstermesi, diğer yatırımcıların dikkatini çeker. Piyasa hakkında deneyimsiz ve yeterli bilgiye sahip olmayan yatırımcılar, ilgili kripto paranın değer kazandığını düşünerek, yatırım amacıyla alım işlemi gerçekleştirirler. Sonuçta da pump gerçekleşmiş olur.

Yatırımcıların alış işleminden sonra, fiyat hedeflenen seviye geldiğinde, grup üyeleri ellerindeki coinleri satış yapmaya başlarlar. Böylece ilgili coinin tekrar düşüş yaşamasını sağlarlar. Bu işlemler sonucunda piyasayı manipüle eden grup kendileri kazanç sağlarken, alım yapan yatırımcılar zarar etmiş olurlar.

Pump ve Dump Nasıl Çalışır?

Pump ve dump terimleri, kripto para fiyatlarında yapılan aldatmacalı işlemler olarak bilinmektedir. Terimler, birçok yatırımcıya yabancı gelse de, basit bir yöntemle çalışırlar. Birbirleriyle çok iyi anlaşan birkaç kişi, belirledikleri bir kripto para konusunda fikir birliğine varırlar. Gruplarına yabancı kimseyi almazlar.

Grup, genellikle shitcoin olarak adlandırılan, daha az değere ve popülerliğe sahip bir kripto para belirler. Kripto parayı belirledikten sonra, sosyal medya üzerinden, kulaktan kulağa, web sitesi üzerinden gibi kanallarla ilgili kripto paranın değer kazanacağı haberi, bilgisi yayılır. Bu arada grupça alım işlemlerine de başlarlar. Yüksek miktarlarda alarak, haberlerini doğrulayıcı destek sunmuş olurlar. Bir nevi kripto paranın fiyatını yapay olarak şişirirler.

İlgili kripto paranın değer kazanması, fiyatının artması dış yatırımcıların da dikkatini çeker. Böylece onlar da kazanç sağlamak amacıyla alım işlemlerine başlarlar. Alım işlemleri başlayınca birinci adım olan pump tamamlanmış olur. Fiyat hedeflenen seviyeye geldiğinde ikinci adım başlar. Ellerindeki kripto paraları yeni ve şüphelenmeyen yatırımcılara kooordineli olarak satarlar. Toplu satışlar sonucunda kripto paranın değerinde ciddi düşüşler gerçekleşir. Hedeflenen düşüş de gerçekleşince dump gerçekleşmiş olur.

Pump ve dump işlemi ICO (ilk coin arzı) işlemlerinde de sıklıkla görülmektedir. Manipülatörler, ICO yapılacak projelerin white paperlerini inceleyerek, bu yöntemi uyguladıklarından, çok dikkatli olmanızda yarar vardır.