Soğuk ve Sıcak Cüzdanın Farkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

764
sıcak ve soğul cüzdan

Kripto para dünyasında işlem yapabilmek, coin veya tokenleri saklamak için dijital bir cüzdana ihtiyaç vardır. Kripto paraları saklamak için farklı cüzdan çeşitleri bulunmaktadır. Bu cüzdan çeşitleri sundukları imkan ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Kripto paranızın güvenliğini düşünüyorsanız güvenli bir şekilde nasıl bir depolama yapabileceğinizi öğrenmeniz şarttır. Bu yazımızda soğuk ve sıcak olarak adlandırılan cüzdanlar arasındaki farkların neler olduğunu, nasıl kullanıldıklarını öğrenebilirsiniz.

Soğuk ve Sıcak Cüzdanın Farkı Nedir?

Bu iki cüzdan çeşidi arasındaki farkı açıklamadan önce, bu cüzdanların neler olduğuna kısaca değinelim.

Sıcak Cüzdanlar; masaüstü (Electrum ve Armory gibi), mobil (Edge ve Trust Wallet gibi), hibrit (BTCPay ve Blockchain gibi) çeşitleri bulunmaktadır.

Soğuk Cüzdanlar; donanım (Trezor ve SafePal gibi), kağıt cüzdan çeşitleri bulunmaktadır.

  • Soğuk cüzdanlar internete bağlı değildir. Sıcak cüzdanların çalışabilmesi için bir internet bağlantısı gerekmektedir.
  • Soğuk cüzdanlar, fiziki cihazlardır. Flash bellek tarzı küçük cihazlar veya kağıt dokümandır. Sıcak cüzdanlar ise dijital cüzdanlardır. Veri ve kodlardan oluşurlar.
  • Soğuk cüzdanlar, siber saldırılara ve virüslere karşı korunaklıdır. Kullanıldıkları bilgisayardan bağımsız olarak çalışırlar. Sıcak cüzdanlar çevrimiçi çalıştıklarından virüs ve siber saldırıları tehdit oluşturmaktadır.
  • Soğuk cüzdanların kontrolü tamamen kullanıcının elindedir. Özel anahtar kod kullanılmadıkça, bir başkası kullanamaz. Bununla birlikte cihaz kaybedildiğinde veya çalındığında, içindeki varlıklar da gitmektedir. Sıcak cüzdanlarda cüzdanın üst güvenliği ilgili platform tarafından sağlanmaktadır. Kullanıcı sadece parola ve şifresinin güvenliğinden sorumludur. Cüzdanın hacklenme ve şifrenin öğrenilmesi durumunda, içinin boşaltılma riski vardır. Buna rağmen, kullanıcı şifreyi unutsa bile, kripto varlıklarını kaybetme riski bulunmamaktadır.
  • Soğuk cüzdanların işlem hızları yavaştır. Cihazın bilgisayara takılması, yazılımın kurulması, al-sat işlemleri yavaş işlemektedir. Bu nedenle fırsat kaçırma olasılığı yüksektir. Bu nedenle uzun vadeli düşünenler ve HODL stratejisini benimseyen kullanıcılar tarafından tercih edilirler. Sıcak cüzdanlar hazır halde olduklarından hızlı bir şekilde işlem yapma avantajı sunmaktadır. Daha ziyade kısa vadeli ve hızlı al-sat yapmak isteyenlerin önceliğidirler.
  • Soğuk cüzdanlar ücretlidir. Sıcak cüzdanlar ücretsiz olarak sunulur.
  • Soğuk cüzdanların çalışabilmesi için mutlaka bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Soğuk cüzdanlar özellikle mobil cihazlar için geliştirildiklerinden, mobil uygulama sayesinde mobil cihazlar üzerinden işlem yapılabilmektedir.
Soğuk ve Sıcak Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Soğuk cüzdanlar fiziki yapıları nedeniyle bir bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duyarlar. Sahip olunan, kripto para özel anahtarlarla cihaz içinde depolanmaktadır. Öncelikli olarak sıcak bir cüzdandan soğuk cüzdana transfer ediyorsunuz.

Bir işlem yapmak istediğinizde, cihazı bilgisayara takıp, özel yazılım aracılığıyla internete bağlanıyorsunuz. Cihazın ürettiği özel ve genel kodlarla istediğiniz işlemi yapıyorsunuz. Kağıt cüzdanlar da benzer şekilde çalışır. Sadece cihaz yerine genel bir adres ve özel bir anahtar içeren kağıttan oluşmaktadır. Kağıt cüzdanla işlem yapılabilmesi için sıcak bir cüzdana ihtiyaç vardır. Kağıt cüzdanın özel anahtarları taranarak, sıcak cüzdana aktarılır. Sıcak cüzdan üzerinden istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Sıcak Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Sıcak cüzdanların kurulumu ve kullanımı çok basittir. Kurulum için kullanıcının hiçbir işlem yapması gerekmiyor. Ayrıca sıcak cüzdanlar hem ücretsiz hem de sahip olunması çok kolaydır. Bunun için Bitay.com gibi kripto para borsasında işlem yapan bir platforma giriş yapıyorsunuz. Ücretsiz olarak hesap açıyorsunuz. Adınız, soyadınız, telefon numaranız, e-mail adresiniz gibi kişisel ve iletişim bilgilerinizi veriyorsunuz. Cüzdanınıza erişim sağlayabilmek için tek veya iki doğrulamalı şifre belirliyorsunuz.

Hesabınızı oluşturduğunuzda, sıcak cüzdan ücretsiz olarak otomatik şekilde oluşmaktadır. Hesabınıza TL yükleyip, coin veya token alımını hızlı şeklide yapabiliyorsunuz. İsterseniz başka bir cüzdandan transfer de yapabilirsiniz.